İçeriğe geç

Tomcat Server are already in use Hata Çözümü

Spread the love

Tomcat ile çalışırken bir hata aldığından bazen istemeden server askıda kalıyor. Örneğin serveri eclipse üzerincen çalışıyorsak eclipse hata verdiğinde, eclipse görevini sonlandır yaptığımızda eğer server açık ise askıda kalabiliyor. Veya startup.bat ile kendimiz çalıştırıldı ise shutdown.bat ile kapatılması gerekir direk X ya basarak kapatıldığında bazen askıda kalıp aşağıdaki hatayı vermek tedir.

 

Several ports (8005, 8080, 8009) required by Tomcat server are already in use. The server may already be running in another process, or a system process may be using the port. To start this server you will need to stop the other process or change the port number(s).

Tomcat Already Use
Tomcat Already Use

Bu sorunu çözmek için iki yol izlenebilir.

1- Çalışmak istenen serverin portları kullanılmayan portlar ile değiştirilir. Tavsiye etmem çünkü her askıda kaldığında 1 artırmak gerekecek veya porta bağlı sistemleriniz de de değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

2- Aşağıdaki adımları uygulamak

Burada yapılması gereken kullanılan portları kill etmektir. cmd açarak aşağıdaki komutu  yazıyoruz. Komutu yazdıktan sonra karşımıza sistemimizde çalışan servislerin listesi çıkıyor.

1
netstat -ano
process list
process list

Çıkan listeden portların karşısında yazan PID ( Process IDentifier)  bulduktan sonra aşağıdaki komut çalıştırılır.

1
Taskkill /PID 1200 /F
kil process
kil process

Böylece PID ile 1200 processini öldürmüş olduk . Bundan sonra tomcat server i tekrar da aynı portlar ile çalıştırabiliriz.

 

Tarih:Hata

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.