İçeriğe geç

Öğrencilik Yıllarıma Not: Github

Spread the love

Bu gün keşke bunun öğrencilik yıllarımda bilseydim dediğim bir şeyden bahsedeceğim. Mezun olalı 3 sene olmuş(2015). Hemen askerliği aradan çıkartıp çalışmaya başladım. İlk işime başladım Android yazacaktım. Eclipse falan kuracağımı düşünüyordum. İşe yeni giren dokümanını gördüm mailimde. Açtım ilk madde github. Nedir bu github birazdan anlatacağım ama öğrencilik yıllarımda kullanmamamın zararından bahsetmek istiyorum.
Proje geliştirirken öğrendiğim bir şeyde yedeklemenin önemiydi. Proje geliştirirken kaç kere hardiskim yandı, laptopum çöktü. Projeye yeni bir fonksiyon ekledikten sonra projenin built olmaması. Built yapanan kadar ah bunu eklemeseydim diyecek kadar zaman kaybetmemden ötürü yedeklemenin ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Sadece yedek dosyalarım için bir flash aldım. Önemli bir fonksiyon ekledikten sonra çalışan son halini flasha attım.

Bitirime projemin flashtaki sürümleri
Bitirime projemin flashtaki sürümleri

Diğer projelerde de yukarıdakine benzer dosya yapıları oluşuyordu. Belli bir süre sonra son yazmaktan vazgeçtim tarih yazmaya başladım. Tarih yazsam da uzun süre sonra  hangi tarihte ne yaptığımı unutmaya başladım. Geri almaya çalıştığımda projeleri tek tek built edip hangisi istediğim sürüm anlamaya çalışıyordum.
Git yapılarını kullanmak için sebepler çoğaltılabilir ama bu sebepler bile benim için yeterliydi.
Ne diyorduk ilk madde “github kur”.

İnternet’ten git download yazıp ilk çıkan sonuçtan indirdim ve kurdum. Git kurulduktan sonra proje için bir D sürücüsüne projenin inecek klasörünü oluşturdum. Git kurduğum dizinden “git-bash” uygulaması çalıştırdım. ve aşağıdaki komutları yazdım.

1
2
3
$ cd /path/to/your/project
$ git init
$ git remote add origin "projenin github da yazan linki"

Bundan sonra bana şifreyi sordu github hesabımı ve şifremi yazdıktan sonra kodlar yazdığım path’e inmeye başladı. Bundan sonra isme bilmem gereken 3 kod vardı.

1
2
3
$ git pull
$ git commit -a "ilk commit"
$ git push

Git pull ile depodaki son kodları lokalime indiriyordum.
Git commit ile yaptığım değişikliklere yorum yazıyordum.
Daha sonra git push yazarak yaptığım değişikleri online depoya yolluyordum.

Böylece sürüm işini github çözüyordu. Eklediğim her fonksiyon için commit yazıyor, yaptığım her geliştirme sonunda kodu push ediyordum. Böylece yanlış bir işlem yaptığımda geri almam ve hangi sürüme geri döneceğime karar verebiliyordum.
Öğrenciyken grup projeleri olur. Grup projelerin ortak çalışmak mümkün değildir bu sistemi kullanmadan. Proje yapmak zevk almaktan çok çileye döner flashlar havada uçuşur. Böylece yukarıdaki adımları yapmış yetkisi olan herkes aynı projede çalışabilmektedir.  Projenin son haline İnternet olan her yerden ulaşabilir olacağından dolayı kimsenin flash veya başka bir şekilde kod taşımasına gerek olmayacaktır.

Kısa deyinmek gerekirse gihub yukarıdaki sorunları kolaylaştıran platformlardan biri. Ide’ler ile entegre olabilen Team Foundation Server, Subversionbitbucket vs programlar vardır.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.