İçeriğe geç

Design Pattern

Spread the love

Tasarım şablonları daha önceden karşılaşılmış bir sorunun çözümüdür. Bu çözümlerin yazılı veya çizili bir kuralı yoktur. Sadece zaman içerisinde yazılımcılar deneyimleriyle bu tasarımları oluşturmuşlar ve benzer sorunla karşılaştıkların da ‘Biz bunu şu şekilde çözmüştük’ demeleriyle oluşmuş kalıplardan ibarettir.
Kod içerisinde bir den fazla oluşmasına gerek olmayan veya oluşursa zarar vereceğine inanılan objeler mevcut olabilir. Bunun için Singleton Tasarım Deseni oluşturulmuştur. Bu desen doğru şekilde uygulandığında bu obje ne yaparsanız yapın sadece bir kere oluşacaktır.
Yazılıma yeni başlayanlar için daha somut bir örnek vermek gerekirse;
Bir bahçeniz var ve bahçeye sulama sistemi kurmak istiyorsunuz. Her taraftan borular geçirecek ve bahçenizdeki her bitkiyi sulamak gibi bir gayeniz var.
Öncelikle musluk ile bahçe arasına tek bir boru çekmeniz gerekmektetir. BIRDEN FAZLA boru bağlarsanız suyun debisi düşeceğinden sudan istenilen verimi alamazsınız.
Suyu bahçeye ulaştırdınız. Suyu bitkilerin köklerine ulaştırma için ayırmanız gerekmektedir. Örneğin iki sıra bitkimiz olduğunu düşünelim. Ya suyu yılan gibi iki sıranın dibinden geçecek şekilde boru yerleştiricez yada iki ye bölmemiz gerekicek. Bu durumda ikiye bölmek daha uygundur. Bunun için 3 yollu bahçe hortum bağlayıcıya ihtiyacımız var. Bunu daha önceki bahçıvanlar ihiyaç duymuş ve üretmiş şimdide marketler satılmaktadır.
Dizayn paternlerde yukarıdaki örnekler gibi bir çok sorun daha önceden karşılaşılmış ve deneyimle yazılımcılar tarafından oluşturulmuş kod tasarımlarıdır. Tek fark burada market olmadığı için tasarımı yapmak yazılımcının elindedir. Tasarımı düzgün oluşturmak bizden sonra gelen yazılımcılarında kodu daha rahat okuyup anlamsına yardımcı olacaktır.
Bilgisayarın anlayacağı kodu herkes yazar önemli olan insanın anlayacağı kod yazmaktır.

Tarih:Yazılım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.