İçeriğe geç

SonarQube Kurulumu

Spread the love

Günümüzde kod yazarken bazı durumlardan dolayı kod kalitesi ikinci plana bırakılabiliyor. Bu durumları ortadan kaldırmak için SonarQube sizin arkanızdan kodu analiz eder ve size kodu iyiliştirmeniz için size rapor sunar.

Buradan sonarqube’un son sürümünü indirebiliriz.

Kurulumu

İndirilen dosya zip formatından kurulacak yere çıkartılır.
/conf klasörü altındaki sonar.properties açılır. Burada sonarın çalışması gereken tüm ayarlar yorum şeklinde yazılmıştır. Bu yorumlardan bize gerekli olanları açıp kendi sistemimize uyarlamak gerekiyor. Database bağlanacak kullanıcı, şifresi, database url, database ismi ve sonar url bilgilerini açıp yapılandırmamız yeterli.
sonar.web.host=localhost
sonar.web.context=/
sonar.web.port=9000
sonar.jdbc.username=root
sonar.jdbc.password=root
sonar.jdbc.url=jdbc:mysql://localhost:3306/sonarl?useUnicode=true&characterEncoding=utf8&rewriteBatchedStatements=true&useConfigs=maxPerformance
Gerekirse wrapper dosyasına javanın yeri belirtilebilir.
#wrapper.java.command=/path/to/my/jdk/bin/java
/bin klasörü altında bulunan kalsörlerden işletim sistemine uygun olan klasörün altındaki StartSonar.bat çalıştırılarak kurulum gerçekleştirilir.
Eğer yapılandırmada bir yanlışlık yapılmadıysa /logs klasörü altındaki sonar.log dosyasında database ile ilgili işlemler takip edilebilir. kurulum tamamlandıktan sonra conf/sonar.properties dosyasına yazılan url den sisteme girişi yapılır.

SonarQube Plugin Yükleme

Plugin sayfasında SonarQube bünyesinde geliştirilen pluginler bulunmaktadır.

Gerekli plugin anasayfasından *.jar indirilir.
Server durdurulur.
İndirilen *.jar /extensions/plugins klasörü altına atılır.
Server yeniden başlatıldığında localhost:9000/settings sol menüye yüklenen pluginin ayarlarına gidebiliceğimiz link eklenecektir.

SonarQube bazı pluginler için lisansına göre ücret talep edebiliyor. Ücreti ödenmemiş bir plugin yüklendiğinde jenkins yapılandırma loglarında “No license for plugin report” hatası veriyor.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.