İçeriğe geç

Android Temel Konular

Spread the love

Adroid programlamayı daha  sonra anlatacağım. Bu yazıda android programlamaya başlarken bilmemiz gerek konulardan bahsedicem.

Android Klasör Yapısı
Android Klasör Yapısı

Android ilk projeyi oluşturduğumuzda yukarıdaki gibi bir yapı görünür. Android uygulama geliştirirken eclipse kullanılacaksa java ve xml yazılım dillerini en az orta seviyede bilmek gerekir.  src klasörü içinde java dosyaları, res>layout  kalösrü içinde xml dosyaları bulunmaktadır. Genel olarak Xml dosyaları ile ekran görüntüsünü oluştururuz. Java dosyalaarı ile Xml’de oluşturdukları mızı yönetiriz.
Örneğin

[xml]
<TextView android:id="@+id/textView1"
android:layout_width="wrap_content"
android:layout_height="wrap_content"
android:layout_marginLeft="80dp"
android:layout_marginTop="72dp"
android:text="Hello World" />
[/xml]

Yukarıdaki kod dizisinde Xml ile bir textview oluşturulmuştur. Bu textview’i java kodları ile kontrol etmemiz gerekir. Öncelikle Xml dosyası ile Java dosyasını birbirne bağlamamız gerekmektedir.

[java]
protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
super.onCreate(savedInstanceState);
setContentView(R.layout.activity_main);
}
[/java]

Yukarıdaki onCreate fonkisoyonu özel fonksiyondur. Bu fonksiyon program açılır açılmaz yapılmasını istediğimizi bu fonksiyonun içine yazmamız gerekmektedir.  setContentView(R.layout.activity_main)  bu satır res>layout>activity_main.xml dosyasını java dosyası ile bağlamaktadır. Böylece bu Xml dosyası içerisindeki oluşturuluna tüm objeleri kullanabiliriz. 

[java]TextView textView1=(TextView) findViewById(R.id.textView1);[/java]

Bu kod ile artık xml de oluşturduğumuz TextView’i kullanabiliriz.

 

Android tools
Android tools

Sol taraftan istediğiniz nesneyi Drag-Drop yöntemiyle ekranınıza koyabilirsiniz. Oluşturduğunuz objeyi iki kere tıkladığınız otomatik oluşmuş kodlarını görebilir ve değiştirebilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz her objeyi ilk resimde anlattığım gibi  kontrol edebilirsiniz.

AndroidManifest.xml dosyası android için çok önemli bir dosyadır. Uygulamaya verilicek izinler ve activityler buraya yazılır.

Tarih:Mobil

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.